Първият мониторингов доклад на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията за разпространението на хепатит В и С в рамките на Европейския съюз
Публикуваният за първи път доклад на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, съдържащ актуални данни за случаите на инфектиране с хепатит В и С в рамките на страните от Европейския съюз (ЕС) и Европейското икономическо пространство (ЕИП) (Норвегия, Исландия, Лихтенщайн и Швейцария), описва основните насоки и епидемиологичните характеристики на двете заболявания за периода 2006-2011 г. Данните подчертават сериозната тежест, причинявана от хронифицирането на двата вида инфекции. Като цяло, хепатит С е с по-голяма социална тежест: броят на докладваните случаи надвишава близо два пъти този на случаите на инфектиране с хепатит В.
Ранната диагностика посредством широк скрининг за хепатит и лечението на диагностицираните пациенти с хронична инфекция може чувствително да намали тежестта върху системите на здравеопазване и да даде възможност за реализиране на сериозни икономии на разходите в тази насока.
Ето какви са данните за случаите на инфектиране с вируса на хепатит В (HBV):
-
През 2011 г. са съобщени 17 025 случая на хепатит В от 28 държави-членки на ЕС/ЕИП.
-
2 812 (16,5%) от тях са докладвани като случаи на остра инфекция.
-
11 557 (67,9%) от тях са докладвани като случаи на хронична инфекция.
-
2 312 (13,6%) са класифицирани като “неуточнени”, т.е. не е изветно дали за случаи на остра или хронична инфекция.
-
При случаите на остра инфекция се наблюдава лека тенденция за намаляне на броя им с течение на времето, вероятно поради масовото навлизане на програмите за прилагане на ваксинация срещу хепатит В.
-
При случаите на хронична инфекция се наблюдава увеличаване на броя и честотата им с течение на времето, вероятно поради разширяването на изследването за хепатит В и поради промените в миграционния профил.
-
Хетеросексуалните контакти и вътреболничните (нозокомиални) инфекции са най-често съобщаваните начини за предаване на HBV при случаите на остра инфекция.
-
При случаите на хронична инфекция най-честата причина е предаването на HBV от майката на плода.
-
Най-засегната е възрастовата група от 25-34 години с 32,9% от случаите.
Данните за случаите на инфектиране с вируса на хепатит С (HCV) показват следното:
-
През 2011 г. са съобщени 29 896 случая на хепатит C от 26 държави-членки на ЕС/ЕИП.
-
398 (1,3%) от тях са докладвани като случаи на остра инфекция.
-
2 913 (9,7%) от тях са докладвани като случаи на хронична инфекция.
-
24 337 (81,4%) са класифицирани като “неуточнени”, т.е. не е изветно дали за случаи на остра или хронична инфекция.
-
Трудно е да се говори за тенденции с течение на времето поради промени в практиките на съобщаване, свързани с промени в начините на дефиниране на отделните случаи.
-
Най-честият начин на предаване на HCV във всички категории е инжекционната употреба на наркотици, отговорна за 78,1% от всички докладвани случаи през 2011 г., за които е предоставена пълна информация.
-
Само 12 държави са били в състояние да определят случаите като остри или хронични през 2011 г., като пълна информация е предоставена само за 13,3% от всички докладвани случаи на хепатит С, което показва трудността при дефинирането на случаите като остри или хронични.
-
Най-засегната е възрастовата група от 25-34 години с 28,2% от случаите.
Усъвършенстването на системите за изследване за хепатит и на политиките за мониторинг в национален план ще подпомогне тълкуването на тези данни с оглед подобряване на наблюдението на разпространението на заболяванията. Освен това може да бъде в помощ на оценката на усилията на общественото здравеопазване за контролиране на разпространението на хепатит В и С. Европейският център за превенция и контрол на заболяванията ще продължи да работи с докладващите страни с цел усъвършенстване на пълнотата на докладването и улесняване извършването на по-пълния анализ на данните.
Наблюдение на разпространението на хепатит В и С в ЕС/ЕИП
Описаните случаи на остра и хронична инфекция в първия мониторингов доклад не отразяват реалната честота на разпространение и заболеваемост от хепатит, а само докладваните случаи от отделните страни. На национално ниво има разминаване между данните, публикувани от мониторинга и резултатите от други проведени проучвания върху заболеваемостта от хепатит.
Това разминаване се дължи на съществуващите ограничения при събирането на данните за разпространението на хепатит В и С, което отразява по-скоро политиките на изследване и практиките за мониторинг в национален мащаб, отколкото реалната ситуация на заболеваемостта. Докладът показва огромно разминаване в качеството на данните, предоставени от отделните държави-членки и подчертава необходимостта от хармонизацията на системите за мониторинг, с оглед съпоставимостта на данните в целия регион на ЕС/ЕИП.
Световен ден за борба с хепатита
Хепатитът е възпалително заболяване на черния дроб, което най-често се причинява от вирусна инфекция. Според Световната здравна организация близо 350 милиона души по света страдат от хронична инфекция с хепатит В, а между 120 и 170 милиона – от хронична инфекция с хепатит С. В Европа се срещат и двата вида инфекции, но в отделните страни се наблюдават съществени различия по отношение на честотата на разпространение и заболеваемостта от хепатит В и С. Освен това 78% от случаите на рак на черния дроб се свързват с вирусен хепатит.
Начините за предаване на хепатит В и С се различават съществено по света. В страни с висока честота на разпространение на хепатит В (честота на разпространение на HBsAg = 2%) заразяването става най-вече при раждането или в детството чрез предаване от близки в семейната среда. В страни с ниска честота на разпространение заразяването с хепатит В става на по-късен етап от живота предимно чрез инжекционна употреба на наркотици или чрез сексуален контакт. В Европа хепатит С се предава главно чрез ползване на общи пособия при инжектиране на наркотици.
През 2010 г. Световната здравна асамблея определи 28 юли за Световен ден за борба с хепатита за подпомагане на усилията за повишаване на информираността относно заболяването и за засилване на мерките за превенция и контрол. В световен мащаб Световният ден за борба с хепатита се отбелязва от 2008 г., като преди 2010 г. това се случаваше на 19-ти май.
Освен хепатит В и С съществуват още три вида хепатитни вируси – А, D и Е. Хепатит А и Е най-често възникват при контакт със замърсена храна или вода, докато при хепатит D, както при хепатит В и C, инфектирането става чрез контакт със заразена кръв или телесни течности.
Източник: Европейски център за превенция и контрол на заболяванията
Повече за вирусния хепатит в страните от Европейския регион на Световната здравна организация прочети тук.