Ново актуализирано издание на брошурата „Ваксинирането на ХИВ-серопозитивните деца и възрастни в България”
Фондация „Надежда срещу СПИН” и фондация „И” издадоха нов допълнен и осъвременeн вариант на брошурата „Ваксинирането на ХИВ-серопозитивните деца и възрастни в България” от 2010 г. Автор на материала е д-р Станислава Попова.
Ваксинирането на ХИВ-позитивните деца и възрастни навсякъде по света, включително в Европейския регион, е под оптималното поради недооценяване на опасностите от ваксинопредотвратимите болести (ВПБ) за хората с нарушена имунокомпетентност, страха от странични явления и разпространеното схващане, че ваксинирането е безсмислено при хора с нарушено функциониране на имунната система.
За тази ситуация от голямо значение е фактът, че значителна част от проучванията върху имунния отговор при ваксиниране на ХИВ-позитивни деца и възрастни срещу „класическите” ВПБ са правени преди 1996 г., т.е. без отчитане на ефекта на високоактивната антиретровирусна терапия (ВААРТ) върху имунната система, но резултатите от тях продължават да се ползват при вземането на решения „за” или „против” имунизация на хора, живеещи с ХИВ (ХЖХИВ), с възстановена от ВААРТ имунна система.
В ерата на ВААРТ везните при търсенето на баланса между ползата и риска от имунизиране на ХИВ-позитивните срещу повечето ВПБ са решително наклонени към ползата.
В същото време не трябва и да се забравя, че постиганата чрез ВААРТ реконституция на имунната система не е абсолютно пълна и непоклатима и че ваксинирането на ХЖХИВ срещу заразни болести, за които има ефикасни ваксини, си остава приоритет.
Днес редица специалисти в областта на ХИВ/СПИН считат, че е дошло време за промяна в подхода за ваксиниране на ХИВ-позитивните деца и възрастни.
„Формулирането на ХИВ-специфични указания за имунизация е важно днес, когато високоактивната антиретровирусна терапия променя естествения ход на ХИВ инфекцията, когато се променят ваксиналните практики и са налице нови ваксини.” (A.M. Geretti, Комитет по имунизациите на Британската ХИВ асоциация (BHIVA))
Настоящият материал е предназначен да запълни празнината в информираността на всички, които се интересуват по лични или професионални съображения от възможностите за подобряване здравето и качеството на живот на ХЖХИВ чрез имунизации. Разработен е въз основа на документи на Световната здравна организация (СЗО), Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (СDC), указанията на PENTA/CHIVA и BHIVA и научни публикации, отнасящи се до имунизирането на ХЖХИВ. Той е съобразен с националната политика по имунизациите и всички действащи нормативни документи на Министерство на здравеопазването в областта.
И предходното, и настоящото допълнено и осъвременено издание остават в глобален план сред единичните обзорни публикации, специално посветени на ваксинациите на децата и възрастните, живеещи с ХИВ.
Брошурата в електронен вид можеш да изтеглиш от тук. Печатни копия на материала можеш да получиш в консултативните кабинети за хора, живеещи с ХИВ, на фондация „Надежда срещу СПИН”, фондация „И” и фондация „Позитивен избор”.
За автора
Авторът на тази брошура, д-р Станислава Попова, вече близо 30 години присъства повече или по-малко в живота на хората, живеещи с ХИВ в България. В началото на 80-те години интересът й към проблемите на ХИВ/СПИН е продиктуван от работата й като научен сътрудник по епидемиология на заразните болести. Като такъв е включена в разработването от Министерство на здравеопазването (МЗ) на първото законодателство в областта на ХИВ/СПИН у нас. Започва работа в МЗ в началото на 1989 г. Ръководи първата Национална програма по ХИВ/СПИН през периода 1990-1995 г.
Още от самото начало на работата й в МЗ, д-р С. Попова е посрещната сърдечно от СЗО като координатор на Националната програма по имунизациите. От този период датира началото на модернизирането на имунизационното дело в България.
В продължение на близо 20 години д-р С. Попова е била многократно консултант и временен съветник на СЗО по проблемите на имунизациите във всички страни от ОНД и Грузия, повечето страни на Балканския полуостров и страни извън Европейския регион като Монголия, Бангладеш и др. За всички тези страни, както и за нашата по време на работата й в МЗ, тя е разработила многобройни методични указания, програми и нормативни документи.
Била е член на Европейската съветническа група на СЗО по имунизациите, която определя политиката по имунизациите в Европейския регион и на Независимия комитет при GAVI (Глобален алианс по ваксините и имунизациите).