САЩ лицензира първата комбинирана таблетка за безинтерфероново лечение на хепатит С - Harvoni
15.10.2014

На 10 октомври 2014 г. Американската агенция за храните и лекарствата издаде разрешение за употреба на медкамента Harvoni (ledipasvir 90 мг/sofosbuvir 400 мг) – първата комбинирана таблетка за еднократен дневен перорален прием за лечение на хроничен хепатит С (HCV) при възрастни, инфектирани с генотип 1 на вируса. Harvoni е комбинация от ledipasvir - NS5A инхибитор, и sofosbuvir - нуклеотиден аналогов полимеразен NS5B инхибитор. Sofosbuvir е разрешен за употреба под търговското име Sovaldi през декември 2013 г. в САЩ и през януари тази година в Европа.
Harvoni е първата комбинирана таблетка, която получава разрешение за употреба за лечение на хроничен хепатит С генотип 1. Освен това е първата лечебна комбинация, която не изисква прием с интерферон или ribavirin – два други медикамента, използвани за лечение на хроничен хепатит С. И двата медикамента в състава на Harvoni взаимодействат с ензими, необходими за репликацията на HCV.
Ефикасността на Harvoni е установена при пациенти с HCV генотип 1, при които лечението продължава 8, 12 или 24 седмици в зависимост от предишни провеждани терапии, състояние по отношение на цирозата и изходния вирусен товар. Продължителност на лечение от 8 седмици с Harvoni може да се обмисля при терапевтично наивни пациенти без цироза с изходен вирусен товар за HCV под 6 милиона IU/mL.
В хода на трите клинични проучвания Фаза 3 (ION-1, ION-2 и ION-3) за изпитване на медикамента, Harvoni постига степен на излекуване (SVR12) от 94-99%.
Дозиране и начин на приложение
Препоръчителната доза за Harvoni е една таблетка веднъж дневно, приемана през уста със или без храна.
Препоръчителна продължителност на терапията с Harvoni при пациенти с хроничен хепатит С генотип 1:
Група пациенти |
Препоръчителна продължителност на лечението |
Терапевтично наивни със или без цироза |
12 седмици* |
С опит в терапията** без цироза |
12 седмици |
С опит в терапията** с цироза |
24 седмици |
* Продължителност на лечението с Harvoni от 8 седмици може да се обмисля при терапевтично наивни пациенти без цироза, чиито вирусен товар за HCV преди започване на лечението е под 6 милиона IU/mL.
**Пациенти с опит в терапията, които са претърпели неуспех в лечението с пегилиран интерферон алфа + ribavirin или с HCV протеазен инхибитор + пегилиран интерферон алфа + ribavirin.
Не се налага промяна в дозировката на Harvoni при пациенти с леко или умерено изразено бъбречно увреждане. Не може да се даде препоръка за дозата при пациенти с тежко бъбречно увреждане (скорост на гломерулна филтрация < 30 мл/мин/1,73м2) или с бъбречна болест в краен стадий, поради по-високите концентрации (до 20 пъти) на преобладаващия метаболит на sofosbuvir.
Не се налага промяна в дозировката на Harvoni при пациенти с леко, умерено изразено или тежко чернодробно увреждане (Child-Pugh клас A, B или C). Няма данни за безопасността и ефикасността на Harvoni при пациенти с декомпенсирана цироза.
Източници: Gilead Sciences, FDA (тук и тук)
Коментар: Лицензирането на Harvoni се приема за истинска революция в лечението на хроничния хепатит С, равняваща се на революцията, настъпила в лечението на ХИВ през 1996 г. с въвеждането на антиретровирусното лечение. В идните месеци се очаква лицензирането и на други безинтерферонови схеми на лечение. За пациентите с коинфекция ХИВ/хепатит С това е особено обнадеждаваща новина, т.к. при тях лечението с пегилиран интерферон и ribavirin е с много ниска успеваемост и доста тежка поносимост. Новите медикаменти за лечение на хепатит С с директно действие до момента показват в хода на клиничните проучвания сходна степен на излекуване с тази при пациентите с моноинфекция с HCV и много добра поносимост (вж. повече тук).